Strona Główna | Dodaj do ulubionych | Startuj z Nami
2008-02-26 - Wtorek

Szlaki wodno-kajakowe

Bogactwo wód powierzchniowch opisywanego terenu stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Rzeki przepływające przez gminę pozwalają na przeprowadzanie spływów kajakowych. Szlak kajakowy rzeką Smortawą (odległości podawane są w km od ujścia rzeki) wykracza poza granice gminy Jelcz - Laskowice, ale - ze względu na wyjątkowe walory krajoznawcze i urokliwość przyrody Pradoliny Wrocławskiej - opisany zostanie w całości.

Długość rzeki wynosi 40 km, źródła znajdują się koło wsi Świerków, a ujście do Odry w okolicy Jelcza - Laskowic na 223 km. Szlak ten jest dosyć łatwy ale chwilami uciążliwy. Spływ można rozpocząć u ujścia rzeki Śmieszki do rzeki Smortawy, powyżej wsi Błota (14 km od ujścia).
Na odcinku do wsi Leśna Woda (13 km) rzeka ma szerokość ok. 2 m., jest płytka i nieuregulowana. Przy niskim stanie wody spływ jest znacznie utrudniony. Za wsią Leśna Woda rzeka staje się leniwa, gdyż przechodzi w rozlewisko o szerokości ponad 50 m i długości ok. 3 km.

Ciekawostką jest rezerwat przyrody "Leśna Woda" obejmujący 20 ha lasów bukowo - dębowo - grabowych. Około 10 km dalej docieramy do wsi Bystrzyca Oławska przy Ośrodku Wypoczynku Świątecznego, gdzie natrafiamy na przeszkodę w postaci śluzy.
Dalszy spływ rozpoczynamy poniżej śluzy, z niewielkiego rozlewiska przed mostem (należy uważać na umocnienia brzegowe - kołki).
Za mostem rzeka skręca mocno w prawo i wije się wśród przybrzeżnych szuwarów, prąd jej jest tu bystrzejszy a wokół rozciągają się rozległe łąki. Rzeka jest tu nieuregulowana i tworzy liczne zakola.
Na 8 km docieramy do mostu we wsi Janików, poniżej którego wpływamy w leśną część szlaku. Przeważają tu lasy mieszane o znacznym udziale sosn, olch, dębów i leszczyn. Od tego miejsca rzeka jest uregulowana, a szerokość jej sięga ok. 6 m. Na 6 km przepływamy pod betonowym mostem na drodze Janików - Jelcz - Laskowice.

Szczególnie atrakcyjnie jest spływ w miesiącach wiosennych, kiedy wzdłuż brzegów kwitną przebiśniegi, zawilce i niezapominajki, a w maju konwalie i fiołki.
Na 5 kilometrze natrafiamy na betonowy próg, gdzie koniecznością jest przeniesienie kajaków. Przed progiem rzeka rozdziela się. W prawo rozpoczyna bieg Młynówka Jelecka, którą po około 5 km docieramy do mostu drogowego w Jelczu- Laskowicach. Ta odnoga jest płytka i zarośnięta przez co spływ w znacznym stopniu jest utrudniony.

Właściwy nurt Smortawy kieruje się w lewo i biegnie wśród tunelu drzew przewieszonych nad rzeką. Nurt jest dosyć bystry a woda cechuje się dużą czystością. Po powodzi, która nawiedziła te tereny w lipcu 1997 roku, spływ jest nieco utrudniony ze względu na powalone drzewa. 2 km przed ujściem przepływamy pod mostem łączącym Jelcz - Laskowice z Oławą i wśród leśnej gęstwiny kierujemy się w stronę Odry. 0,5 km za mostem, po lewej stronie przepływamy obok starorzecza Odry "Pod Dębami", a nieco dalej, na prawym brzegu widoczne jest rozlewisko rezerwatu "Łacha Jelcz".
1 km przed ujściem do Odry, przepływamy wśród podpór zniszczonego, drewnianego mostu, aby pomiędzy wysokimi brzegami dotrzeć do Odry. Tu następuje koniec naszej ciekawej podróży.

Na przepłynięcie całej trasy należy przeznaczyć około 10 godzin. Spływ kajakowy Smortawa - Odra otwiera sezon kajakowy Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.
Szlak kajakowy rzeką Widawą (odległości podawane są w km od ujścia rzeki). Niżej opisany szlak wodny przebiega na pograniczu gmin Jelcz - Laskowice, Bierutów i Oleśnica.

Walory krajoznawcze sprawiły, ze chcemy przedstawić jego wyjątkowy charakter. Źródła rzeki Widawy, której całkowita długość wynosi 110 km, znajdują się na Wale Trzebnicko - Ostrzeszowskim w okolicy Twardogóry.

Ujście do Odry jest na 267 kilometrze biegu Odry. Szlak jest dosyć trudny i uciążliwy ze względu na konieczność częstego przenoszenia kajaka. Mimo nizinnego charakteru rzeki, nurt jej jest dość szybki. Spływ rozpocząć można na 87 km w Namysłowie, w okolicy Starego Miasta.

Nieuregulowaną rzeką mijamy wsie: Wilków, Lubsko, Młokocice i docieramy do miasta Bierutów. Dalej, pokonując utrudnienie w postaci jazu i licznych kamieni w korycie, dopływamy do graniczącej z Grędziną wsi Zbytowa.
Na 60 km za mostem docieramy do jazu o różnicy poziomu wody 120 cm . Koniecznością jest przeniesienie kajaków. Po drodze mijamy progi możliwe do przepłynięcia. Na 59 km przepływamy pod mostem leżącym na trasie Jelcz - Oleśnica. Nurt jest dość bystry, a woda czysta.
Poniżej Zbytowej rzeka wpływa w leśne ostępy Równiny Jeleckiej, gdzie pośród leszczynowych tuneli mijamy most na drodze Brzezinki - Ligota Mała. Dalej docieramy do Leśnego Młyna, poniżej którego, z prawej strony nieopodal Świerzna uchodzi rzeka Smolna. Wzdłuż lewego brzegu, na 41 km, rozciąga się wieś Chrząstawa, którą przecina rzeka Graniczna biorąca swój początek w okolicy Minkowic Oławskich.
Poniżej wsi rzeka Graniczna uchodzi do Widawy. W drodze mijamy wieś Nadolice (37 km), Krzyków (35 km), Kiełczówek, gdzie z prawej strony ma swoje ujście rzeka Oleśnica. Na 28 km, w okolicach wsi Wilczyce, dopływamy do granic miasta Wrocławia. Dalej wśród nadbrzeżnych łąk i widocznych w oddali zabudowań miejskich przepływamy przez dzielnicę Psie Pole (uwaga na jazy). Bieg rzeki przez wiele kilometrów, aż do ujścia, powyżej wsi Świniary, wyznacza granice miasta Wrocławia.

Na przepłynięcie szlaku Widawy należy przeznaczyć około 3 dni.
Projekt, wykonanie i CMS - AMPartner.pl

Zarządzaj Swoją stroną WWW bez niczyjej pomocy i kosztów!